Zaburzenia odżywiania stanowią coraz bardziej widoczny problem we współczesnym świecie. Najwyższą zapadalność obserwuje się wśród młodych kobiet, choć dotyka osób każdej płci w różnym wieku.
Przyczyny i mechanizmy powstawania zaburzeń odżywiania należy rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę na szereg czynników biologicznych, psychologicznych, osobowościowych, społecznych, środowiskowych i kulturowych.
Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, polega na świadomym ograniczaniu przyjmowanych pokarmów celem osiągnięcia szczupłej sylwetki ciała, co doprowadza do skrajnego wyniszczenia organizmu. Cechuje się brakiem satysfakcji ze swojego wyglądu, zaprzeczaniem problemom, nadmiernym koncentrowaniu się na tematyce jedzenia, sportu. Aby redukować masę ciała, pacjenci wprowadzają głodówki – typ restrykcyjny, oraz mechanizmy kompensacyjne: prowokowanie wymiotów, środki przeczyszczające, intensywne ćwiczenia – typ bulimiczny. Jest to choroba obarczona największym ryzykiem śmierci spośród wszystkich zaburzeń psychicznych
Bulimia, czyli żarłoczność psychiczna, polega na niekontrolowanych napadach objadania się, a w konsekwencji z powodu wyrzutów sumienia, lękiem przed przytyciem, pojawiają się prowokowane wymioty. Niektórzy pacjenci stosują również głodówki oraz leki przeczyszczające, a także przyjmują niezgodnie z zaleceniem leki przyspieszające metabolizm lub zmniejszające łaknienie.
Zespół kompulsywnego objadania się, w którym pojawiają się napady nadmiernego, kompulsywnego przyjmowania dużych ilości jedzenia w krótkim czasie, napad jedzenia nie jest związany z odczuwaniem głodu, jednak nie występują jednak zachowania kompensacyjne, takie jak prowokowanie wymiotów.
Istnieją również inne zaburzenia odżywiania, takie jak zespół jedzenia nocnego, ortoreksja (nadmierne, skrajne dbanie o spożywanie najlepszej jakości zdrowego jedzenia) czy bigoreksja (związana z nadmiernym dbaniem o budowanie masy mięśniowej).
Zaburzenia apetytu, wahania masy ciała lub regulacja emocji za pomocą jedzenia mogą pojawiać się także w zaburzeniach depresyjnych, lękowych oraz u pacjentów z ADHD.
Jesteśmy w stanie wesprzeć naszych pacjentów w drodze do odzyskania dobrej relacji z jedzeniem poprzez odpowiednią diagnozę, pracę z psychodietetykiem oraz wsparcie farmakologiczne.
W NURCIE terapię zaburzeń odżywiania prowadzi psychodietetyk a nasi psychiatrzy mogą dobrać odpowiednie leczenie!
#bulimia #anoreksja #zaburzeniaodzywiania #BED #bingeeatingdisorder