Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia to metoda leczenia różnych zaburzeń psychicznych, której skuteczność jest potwierdzona naukowo. Kluczowym elementem psychoterapii jest relacja między pacjentem a psychoterapeutą, który pomaga pacjentowi zrozumieć i zmienić myśli, uczucia i zachowania wpływające negatywnie na życie. Celem psychoterapii jest poprawa samopoczucia pacjenta, pomoc w radzeniu sobie z trudnościami życiowymi, rozwinięcie zdrowszych mechanizmów radzenia sobie oraz poprawa relacji interpersonalnych. Terapia może przybierać różne formy w zależności od wybranego nurtu. Ostatnie lata pokazały, że psychoterapia zarówno stacjonarna jak i online to skuteczne metody pomocy w zaburzeniach psychicznych.
Jakie są główne nurty psychoterapii? Jak wybrać odpowiedni nurt? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
Wybór odpowiedniego nurtu psychoterapii jest istotny, ponieważ wpływa na przebieg i skuteczność leczenia. Psychoterapia polega na regularnych spotkaniach z terapeutą, które mogą odbywać się indywidualnie lub grupowo, z ustaloną częstotliwością. Przebieg sesji i omawiane problemy zależą od wybranego nurtu. Wybierając terapeutę, warto zwrócić uwagę na jego podejście. Specjaliści często łączą metody z różnych nurtów, jednak jedno z podejść zazwyczaj dominuje.
Wybierając odpowiedni dla siebie nurt psychoterapii warto skonsultować tę decyzję ze swoim lekarzem psychiatrą, który pomoże w wyborze najbardziej odpowiedniego podejścia. Warto polegać na wiedzy i doświadczeniu specjalisty w tej dziedzinie.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT) – przekonania, które nas kształtują
CBT to najpopularniejszy nurt psychoterapii. Opiera się na założeniu, że nasze zachowania i emocje można zmienić poprzez zrozumienie i modyfikację myśli. Terapeuta pomaga pacjentowi dostrzec i zmienić nieadaptacyjne wzorce myślenia, które wpływają na emocje i zachowania. Terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, niezależnie od diagnozy, rozpoczyna się od analizy bieżących problemów. Przeszłość i wspomnienia z dzieciństwa są rozważane jedynie w kontekście zrozumienia ich wpływu na tworzenie sztywnych wzorców myślowych i zachowań.
CBT jest skuteczna w leczeniu zaburzeń, takich jak depresja, lęki, zaburzenia odżywiania, PTSD. Jest też metodą psychoterapeutyczną rekomendowaną u pacjentów z ADHD. Wraz z odpowiednią psychoedukacją jest zalecaną metodą pomocy dla pacjentów z diagnozą choroby afektywnej dwubiegunowej i schizofrenii.
Cel terapii: Zmiana nieadaptacyjnych wzorców myślenia, które powodują cierpienie, w celu poprawy emocji, zachowań i redukcji objawów.
Ten nurt jest dla Ciebie, jeśli:
- Chcesz skupić się na „tu i teraz”
- Nie masz potrzeby szczegółowej analizy wydarzeń z dzieciństwa
- Masz depresję, zaburzenia lękowe, fobie, zaburzenia odżywiania, PTSD
- Masz diagnozę lub podejrzenie ADHD
- Pragniesz rozwiązać konkretny problem
- Potrzebujesz bardziej dyrektywnego terapeuty
- Lubisz zadania domowe
Psychoterapia psychodynamiczna – odkrywanie ukrytych motywów
Terapia psychodynamiczna to proces długoterminowy, wywodzący się z freudowskiej psychoanalizy. Skupia się na odkrywaniu nieuświadomionych motywów i wewnętrznych konfliktów, które leżą u podstaw naszych emocji i problemów. Terapia zakłada, że większość problemów życiowych ma swoje źródło w trudnych emocjach i wydarzeniach z przeszłości, zwłaszcza z dzieciństwa. W trakcie naszego rozwoju często spychamy te bolesne doświadczenia do nieświadomości, aby móc sobie z nimi poradzić na danym etapie życia.
Terapeuta pomaga przeanalizować przeszłość i relacje pacjenta, by zrozumieć, jak wpływają na obecne funkcjonowanie. Terapeuta w nurcie psychodynamicznym jest mniej dyrektywny, a większa aktywność spoczywa na pacjencie, który dzieli się swoimi przemyśleniami, uczuciami i doświadczeniami z życia.
Cel terapii: Trwała zmiana struktury osobowości, poprawa sposobu patrzenia na siebie, relacje z innymi i postrzeganie świata.
Ten nurt jest dla Ciebie, jeśli:
- Jesteś skłonny do refleksji i interesuje Cię Twój wewnętrzny świat
- Masz potrzebę skupienia się na swoim dzieciństwie i tworzonych relacjach życiowych
- Chcesz identyfikować mechanizmy rządzące Twoim zachowaniem
- Podejrzewasz u siebie lub masz zdiagnozowane zaburzenie osobowości
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (TSR) – w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań
TSR to terapia krótkoterminowa, która skupia się na bieżących problemach i przyszłych możliwościach. Koncentruje się na poszukiwaniu pozytywnych zmian i osiąganiu celów. Terapeuta pomaga pacjentowi odkryć zasoby i umiejętności, które może zastosować w praktyce.
Cel terapii: Ustalenie konkretnych, realistycznych i osiągalnych rezultatów.
Ten nurt jest dla Ciebie, jeśli:
- Wiesz, na czym polega Twój problem
- Nie radzisz sobie z trudnymi sytuacjami (np. porażka, utrata pracy, kryzys w związku, rozstanie, śmierć bliskiej osoby)
- Chcesz szybko zobaczyć efekty
- Nie możesz pozwolić sobie na dłuższą terapię
- Masz motywację do działania
Terapia schematu – zmiana szkodliwych wzorców
Terapia schematu koncentruje się na identyfikacji i modyfikacji głęboko zakorzenionych wzorców myślenia, odczuwania i zachowania, które nazywane są schematami. Jest szczególnie skuteczna w leczeniu zaburzeń osobowości i trudności relacyjnych. Terapia integruje elementy CBT, psychodynamiczne, teorii przywiązania i terapii Gestalt.
Schematy rozwijają się we wczesnym dzieciństwie i wpływają na całe życie. Mogą być wynikiem negatywnych doświadczeń, takich jak zaniedbanie, przemoc lub brak stabilnej więzi z opiekunami.
Terapia schematu identyfikuje trzy główne style radzenia sobie ze schematami: poddanie się schematowi, unikanie schematu i nadmierna kompensacja schematu. Każdy z tych stylów wpływa na sposób, w jaki osoba reaguje na stresujące sytuacje. Taki sposób reakcji nazywa się trybem. Tryby te mogą obejmować różne aspekty osobowości, takie jak tryb zranionego dziecka, tryb gniewnego dziecka, tryb surowego rodzica, czy tryb zdrowego dorosłego. Terapia koncentruje się na wzmocnieniu trybu zdrowego dorosłego, aby pacjent mógł lepiej radzić sobie z emocjonalnymi wyzwaniami i budować zdrowsze relacje
Cel terapii: Identyfikacja i zmiana destrukcyjnych schematów i rozwój zdrowszych i bardziej adaptacyjnych wzorców myślenia, odczuwania i zachowania.
Ten nurt jest dla Ciebie, jeśli:
- Chcesz zrozumieć swoje głęboko zakorzenione wzorce myślenia i zachowania
- Masz diagnozę lub podejrzenie zaburzeń osobowości
- Doświadczyłeś negatywnych doświadczeń w dzieciństwie
- Cenisz sobie integracyjne podejście terapeutyczne
- Potrzebujesz wsparcia w relacjach interpersonalnych
Psychoterapia systemowa – praca z rodziną
W podejściu systemowym przyjmuje się, że każda osoba w rodzinie jest częścią większej całości, zwanej systemem. Problemy lub objawy jednej osoby wpływają na cały system i mogą być zrozumiane oraz zmienione tylko w tym kontekście. W terapii systemowej pacjentem jest cała rodzina, a sesje terapeutyczne mogą odbywać się indywidualnie, w parach lub z całą rodziną, na przykład z rodzicami i dziećmi.
Cel terapii: Zrozumienie i zmiana problemów jednostek w kontekście całego systemu rodzinnego.
Ten nurt jest dla Ciebie, jeśli:
- Przechodzisz kryzys małżeński
- Masz problem z brakiem porozumienia między członkami rodziny
- Masz diagnozę DDA
Jeśli planujesz rozpoczęcie psychoterapii, spytaj swojego psychiatrę, jaki nurt terapii będzie najlepiej dopasowany do Twoich dolegliwości i oczekiwań.
W NURT Centrum Terapii pracują wykwalifikowani psychoterapeuci wielu nurtów psychoterapii -poznawczo- behawioralnego, psychodynamicznego, terapii schematu oraz TSR. Możesz rozpocząć terapię stacjonarnie lub online.
Zapisy na psychoterapię możliwe są osobiście, telefonicznie lub mailowo.